Eagle Konstrukce Návody Odkazy Ročníkové projekty Ostatní
Návštěvy
robo_2.gif(8 kb)
PaJa > Elektronika > Ostatní paja@paja-trb.cz

PaJa - Elektronika


Nabízím k "odprodeji" starší trafa 0-10-24V/200 až 250VA, vhodné do zdroje, nabíječky, aj.
Vzhledem k hmotnosti traf pouze osobní odběr v Třebíči (popř. Pelhřimově)
A daší přebytky (odpory, diod. můstky, aj.)
paja@paja-trb.cz

Na této stránce je několik mých dalších výtvorů

Jako skoro každej jsem začínal na různejch blikátkách a podobnejch hračkách, pár by se jich ještě možná našlo někde v šuflíku.

Jeden z prvních blikátek byla i Pohyblivá šipka, která se mi však tenkrát nepodařila rozchodit (hol pro začátečníka velký sousto a taky to byl můj první "vyrobenej plošňák" :-), potom jsem ji vyrobil znovu, tentokrát už pomocí plotru ve škole a už bliká jak divá.V A-Radiu PE12/01 jsem našel pěknou Tříbarevnou hvězdu (ještě dnes se prodává jako stavebnice). Protože fotocesta mi tenkrát moc neříkala (nebylo vybavení) a Eagle ještě neuměl otáčet součástky pod úhlem, tak jsem si musel hvězdu nakreslit ručně - docela piplačka, je tam 96 LEDek. Hvězdu věším každej rok na stromeček, a celý vánoce pěkně bliká. (několikrát jsem uvažoval, že bych to překopal na ovládání pomocí procesoru, čímž bych vypustil velkou desku řízení s IO, ale ta lenost ... :-)
Z uvažované předělávky řízení nakonec vznikla nová konstrukce Hvězdy komplet v SMD provedení.
hvezda.jpg, 60 kBPodle A-Radia PE10/99 jsem si postavil Schodišťový spínač s prodloužením nastaveného času. Protože si mi při zkoumání zapojení nezdálo stejné zapojení ve schématu a na DPS, tak (a nejen proto) jsem si navrhl vlastní plošňák podle schématu. Schodišťák jsem pak umístil pod vypínač do svého pokoje, kde ho využívám jako zpožděné vypnutí světla, protože se ovládá klasickým přepínačem - tj. pokud zapnu světlo svítí, až teprve po ručním vypnutí a uplynutí doby nastavené časovačem světlo zhasne. V klidu si mezitím můžu zalehnout do postele nebo odejít z místnosti a světlo mi svítí přes prosklené dveře ještě nějaký čas na chodbě.
schodistak.jpg, 46 kBProtože trafopájkou se toho moc dělat nedá (hlavně pájet CMOS, SMD, ...), bylo potřeba sehnat si mikropájku. Jako správný bastlíř jsem si ji vyrobil. Návod pochází z KTE 8/01. Po prvotním neúspěchu, kdy odešel IO U217B (stál cca 100kč) pracuje pájka dodnes. I když nahřívání by mohlo bejt rychlejší a takový displej ukazující teplotu místo LEDky hřeje-nehřeje by taky nebyl marnej ..., ale co zatím funguje, a zbytečně vyhazovat si mi ji nechce.
Menší úprava - náhrada U217B za T2117: Stepa's - Mikropáječka
V květnu 2010 jsem si postavil, novou procesorem řízenou, mikropájku s LCD
A o rok později jsem navrhnul vlastní konstrukci mikropájky 2011, opět řízenou procesorem ATmega8, LCD, stand-by, auto-off, ..
mikropajka.jpg, 78 kBNa jaře 2003 (ještě ve třeťáku) jsem se zúčastnil celorepublikové soutěže odborných dovedností žáků elekrotechnických oborů. Konalo se to v ISŠ v Ostravě. Měli jsme za úkol postavit a oživit Digitální hodiny s budíkem, časovačem a stopkami, dát je do krabičky, kterou bylo potřeba si ještě upravit, vyvrtat díry a na konec napsat test. Doma jsem si do hodin ještě přidal trafo, trochu je seřídil - i když se malinko předbíhaj, ale jen o nějakou minutku za měsíc.
hodiny.jpg, 50 kBLaboratorní zdroj KAZ 2 (0-40V/0-2A) vyšel v A-Radiu PE 7 a 8/02, jeho autor Josef Mach byl mým mistrem odborného výcviku.
Zdroj jsem dával do kupy pár let, pěkně po kouskách. Nejhorší bylo vyrobit krabicu a napakovat do do ní. Ve výsledku ta těžká bedna obsahuje mimo samotný KAZ 2 a měřáky (spolu s vypínáním první nuly), nezávislý zdroj 5V, 9V a 12V, jednoduchý převodník na symetrické napětí, a napájení pro malou ruční vrtačku do DPS a možností L/P chodu a napájení z reg. zdroje nebo pevného napětí 12V.
Protože jsem chtěl šetřit, tak jsem dovnitř nacpal 4 trafa (2 velký, 2 malý), a 4 el. kondíky 1000M/150V. Celé bedna je svařená z vinglů 20mm, opláštěná plechem, a spolu s těma trafama to má 20 kg.
duben 2010 - výměna zatuhlých potenciometrů pro nastavení napětí, jinak zdroj šlape
zdroj_kaz2.jpg, 80 kBVe služebním autě Dacia Double Cab 4x4 jsem měl autorádio, původně mělo červený podsvícení displeje, což se mi nelíbilo. Vzhledem k tomu že auto je modrý a modrá je dobrá, jsem se rozhodl překopat to na modrý podsvícení. Modré SMD LEDky vel. 0805 jsem nesehnal, nebo by byly neúměrně drahý, tak jsem zaimprovizoval 3mm LEDkama. Teprve teď dostalo autorádio kvalitní podsvícení (i když jsem mohl trochu stáhnout intenzitu). Aby těch úprav nebylo málo, tak jsem udělal prodlužovák k ovládání hlasitosti, protože autorádio je umístěný docela blízko podlaze a není nejlíp přístupný.
radio-dacia.jpg, 109 kBProtože už mi přestal stačit primitivní programátor z COM portu a PonyProg (hlavně komfortem programování), tak jsem si postavil BiProg (mírně upravený Alešem Povalačem BiProg UREL)
Je připojený na USB, lze zněj brát napájení pro menší projekty 5V nebo 3,3V a spolupracuje s AVR studiem.
Místo krabičky jsem si dolů našrouboval kouřové plexisklo, takže spodní strana je částečně krytá a zároveň je skoro všechno na očích.
biprog_foto_dps.jpg biprog_foto_vrsek1 biprog_foto_spodekNo a pro odreagování a zkrácení jedné volné chvilky jsem zbastlil ze starých a odpálených součástek takovéto autíčko.
Kolečka jsou z kazet, podvozek AT89C2051, pak nějakej ten IO, tranďák, výfuky z pojistek a jako řítič žárovka :-)
auticko.jpg, 67 kBZPĚT PaJa © PaJa-trb 2007- E-mail VPŘED